A A A
  • UWAGA !!! Szczególne zasady obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ
  • UWAGA !!! Przywrócenie terminu na zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu oraz na rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE. Szczegółowe informacje TUTAJ

  • Architektura i Budownictwo: podanie złożymy e-mailem. Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ

Wyszukaj sprawę

ePUAP
ePUAP
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Referat Architektury i Budownictwa

Publikacja: czwartek, 09 luty 2017
Modyfikacja: piątek, 27 marzec 2020
1. Co jest wymagane do budowy garażu, budynku gospodarczego, altany ?
 
Wniosek: zgłoszenie robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę (procedura IMAVI).

Należy załączyć :
 
  •  oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • mapę w skali 1:500 (tj. odbitka z mapy zasadniczej do pozyskania w Miejskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, ul. Szkolna 28 - wejście A) na której należy umiejscowić obiekt (podając odległości od granic działki i innych charakterystycznych punktów, np. od istniejących na nieruchomości budynków); rysunki elewacji oraz rzutu poziomego kondygnacji przyziemia z zaznaczonymi otworami okiennymi i drzwiowymi z podanymi wymiarami (długość, szerokość, wysokość minimalna, maksymalna).
 
We wniosku należy zawrzeć: dokładny opis sposobu prowadzenia robót objętych wnioskiem, z uwzględnieniem materiałów, które będą użyte do wykonania obiektu, podaniem głębokości posadowienia ław fundamentowych projektowanych budynków lub innego sposobu mocowania obiektu do podłoża, wskazaniem czy obiekt zostanie wyposażony w instalację elektryczną, oświetleniową, itp.; zapewnienie, że wody opadowe z projektowanego obiektu będą odprowadzane na teren własny, w przypadku budynku gospodarczego co będzie w nim przechowywane np. płody rolne, narzędzia związane z gospodarstwem domowym.
 
Budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych ,garaży o powierzchni zabudowy do 35 m2 wymaga zgłoszenia o ile ich łączna liczba nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Budowa garażu lub budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy większej niż 35 m2 lub z dodatkową drugą kondygnacją wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Przez powierzchnię zabudowy należy rozumieć powierzchnię liczoną po obrysie ścian zewnętrznych.
 
Budowa altan o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m powierzchni działki.

Budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m  , sytuowanych na działce , na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkalne, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia o ile ich łączna liczba nie przekracza dwóch na każde 1000 m 2.
 
W omawianych wyżej przypadkach nie ma znaczenia czy np. garaż będzie murowany czy też będzie to tzw. blaszak. Prawo budowlane nie różnicuje takich sytuacji. Rodzaj formalności zależy wyłącznie od powierzchni zabudowy. Istotne jest, że w przypadku zgłoszenia budowy budynku garażowego czy gospodarczego obiekt ten musi być trwale związany z gruntem. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z tzw. tymczasowym obiektem budowlanym (np. kontener), którego maksymalny czas użytkowania na zgłoszenie wynosi 180 dni, natomiast w przypadku planowanego dłuższego okresu użytkowania należy uzyskać pozwolenie na budowę.

 

2. Czy do zgłoszenia można użyć jakiejkolwiek mapy?



Do wniosku zgłoszenia robót nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę zaleca się  załączyć odbitkę z mapy zasadniczej w skali 1:500 (do pozyskania w Miejskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, ul. Szkolna 28 - wejście A).


Natomiast do zgłoszenia budowy:
 

  • wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • wolnostojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2,
  • sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych,  telekomunikacyjnych,
  • gazowe o ciśnieniu roboczym nie niższym niż 0,5 MPa

należy załączyć takie same załączniki jak do pozwolenia na budowę, tj. cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi opracowanego przez uprawnionego projektanta; oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (oryginał z klauzulą ostateczności). 
W przypadku lokalizowania obiektu na gruntach rolnych, także decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej.


 

3. Czy dobudowanie do budynku ganku/schodów/tarasu wymaga jakiegoś zgłoszenia?
 

 

  • W przypadku dobudowy ganku o powierzchni zabudowy do 35 m2 wymagane jest dokonanie zgłoszenia na 21 dni przed planowanym terminem przystąpienia do wykonania robót (procedura taka sama jak w przypadku wolnostojących obiektów takich jak budynek gospodarczy czy garaż).

 

  • W przypadku dobudowy schodów lub tarasu do budynku mieszkalnego jednorodzinnego wymagane jest dokonanie zgłoszenia robót z projektem budowlanym (jeżeli obszar oddziaływania obiektu zamyka się w granicach działki inwestora) lub uzyskanie pozwolenia na budowę (procedura do wyboru przez inwestora). Obszar oddziaływania obiektu określony jest w projekcie budowlanym.
W przypadku dobudowy schodów lub tarasu do budynku innego niż budynek mieszkalny jednorodzinny wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

4. Czy trzeba zgłosić budowę/remont ogrodzenia?



Zgłoszenie wymagane tylko w przypadku budowy ogrodzenia o wysokości ponad 2,2 m, natomiast remont urządzeń budowlanych, w tym także ogrodzeń, nie wymaga nawet zgłoszenia i nie ma tutaj znaczenia jego wysokość.


 

5. Jak długo trzeba czekać na pozwolenie na budowę/przebudowę instalacji gazowej?
 


Ustawowy termin: do 65 dni. W praktyce jednak średni czas oczekiwania wynosi 21 dni (o ile projekt nie wymaga uzupełnienia).

 

6. Moją działkę zalewają wody opadowe z działki sąsiada; co mogę zrobić?



Sąsiad naruszył prawdopodobnie stan wód w gruncie, jeśli ma to związek z pracami budowlanymi, fakt taki należy zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po zbadaniu sprawy zostanie najprawdopodobniej wszczęte postępowanie wyjaśniające.

 

7. Czy można wybudować budynek gospodarczy w granicy nieruchomości?


W czterech przypadkach:

  • Kiedy na działce sąsiada stoi już budynek, możemy się „przykleić” ścianą pod warunkiem, że będzie ona przylegała do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz wysokość naszego budynku będzie zgodna z zobowiązującym planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy.
     
  • Jeśli planowany budynek nie jest wyższy niż 3 m i dłuższy niż 6,5 m oraz znajduje się na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej.
     
  • Jeśli szerokość działki wynosi 16,0 m i mniej i działka znajduje się w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej
     
  • Jeśli plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego obowiązujący na terenie działki przewiduje taką możliwość
     

Ważne jest również stanowisko sąsiada, warto porozmawiać o swoich planach.

 

8. Sąsiad postawił budynek gospodarczy w granicy z moją działką,
czy mógł to zrobić bez mojej zgody?

 

 

Tak, zgoda sąsiada nie jest wymagana, ale lokalizacja w granicy jest możliwa pod warunkiem, że zaistniał któryś z powyższych przypadków (pytanie nr 7) lub na podstawie innych wcześniej obowiązujących przepisów.
 


9. Składałem jakiś czas temu wniosek o budowę altany i nie dostałem żadnej odpowiedzi.

 

Budowa altany o powierzchni zabudowy do 35 m2 w świetle obowiązujących przepisów ustawy Prawo budowlane nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.  



 

Sprawa: Zadawane pytania
Referat: Zadawane pytania
Symbol: IMA
Proszę wpisać treść pytania:
Proszę podać adres e-mail:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
powrót